1. Vjenčanje prijavljuju i sve pojedinosti dogovaraju osobno zaručnici, i to zajednički.
  2. Najavu vjenčanja i dogovor oko termina moguće je učiniti i nekoliko mjeseci prije samoga vjenčanja.
  3. U skladu s crkvenim zakonikom, zaručnici bi se trebali vjenčati u svojoj župi (bilo župi mladenca, bilo župi mladenke).
  4. Ukoliko imaju opravdani razlog, zaručnici se mogu vjenčati i u nekoj trećoj župi. No, prvo se trebaju javiti svome župniku (bilo u župu mladenca, bilo u župu mladenke), koji će im izdati DOPUŠTENJE ZA SKLAPANJE ŽENIDBE IZVAN VLASTITE ŽUPE ili OTPUSNICU ZA VJENČANJE. Taj dokument donose u župu gdje se žele vjenčati.
  5. Najmanje MJESEC DANA prije vjenčanja, zaručnici se trebaju javiti u župni ured, pri čemu trebaju donijeti slijedeće dokumente:
    1. KRSNI I SLOBODNI LIST – dokument koji se podiže isključivo u župi krštenja (ako su kršteni u ovoj župi, dokument ne trebaju prethodno podizati).
    2. FORMULARE dobivene u MATIČNOM UREDU (kako bi crkveno vjenčanje imalo pravni učinak na civilno-pravnom području)
  6. Ukoliko se zaručnici nakon prethodno najavljenog vjenčanja i dogovorenog termina, u ovom župnom uredi ne pojave s potrebnim dokumentima najmanje mjesec dana prije dogovorenog termina, smatrat ćemo da su odustali od vjenčanja i izbrisati dogovoreni termin.
  7. Lijepo molimo da mladenci i svatovi budu pred crkvom 10 minuta prije zakazanog termina, kako bismo obred mogli početi na vrijeme.
  8. Zbog dostojanstva crkvenog vjenčanja i svetosti prostora u kojem se ono odvija, molimo dolično ponašanje svih prisutnih.
  9. Snimanje i fotografiranje je moguće za vrijeme obreda, a nakon njega mladenci se u crkvi mogu fotografirati ukoliko to dopušta raspored daljnjih crkvenih događanja.
  10. Nije dopušteno bacanje latica po crkvi, a ako je ikako moguće, neka ne bude niti bacanja latica, konfeta i osobito riže nakon vjenčanja ispred crkve. Ne zaboravimo da je bacanje riže poganski običaj koji nema nikakve veze s kršćanstvom.

S poštovanjem i uz srdačan pozdrav,

Mr.sc. Stjepan Rusan, župnik – prezbiter